Soda oczyszczona inaczej wodorowęglan sodu to związek chemiczny o wielu zastosowaniach, sprawdź sam!

Jeśli nie liczyć soli kuchennej węglan sodu jest najstarszą solą używaną przez ludzkość od czasów starożytnych po dzisiejsze czasy. Nieprzemijająca użyteczność wodorowęglanu sodu wynika z jej podstawowych właściwości, które czynią ją substancją uniwersalną, także w nowoczesnym gospodarstwie domowym. Dzięki swoim właściwościom może stanowić np. ekologiczny środek czyszczący.

Soda oczyszczona – właściwości

Te właściwości to postać fizyczna sody oczyszczonej. Jest krystalicznym proszkiem, łatwym do zmielenia. Posiada także zdolność neutralizowania kwasów. Właściwości sody powodują, że możemy z powodzeniem używać jej do czyszczenia różnych powierzchni, nawet jeśli są wykonane z niezbyt twardych materiałów. W wyniku neutralizacji kwasów z użyciem sody powstają duże ilości dwutlenku węgla, co czyni ją użyteczną np. przy wypieku ciasta. Wystarczy lekko zakwasić ciasto mlekiem, miodem czy sokiem z cytryny, by soda z powodzeniem zastąpiła drożdże.

Większość substancji zapachowych ma charakter kwasowy, z tego względu soda znakomicie sprawdza się jako pochłaniacz zapachu. Co ciekawe, soda może nawet neutralizować w pewnym stopniu poziom skażenia wody pitnej, ponieważ redukuje ona poziom skażenia ołowiem i miedzią, co czasem ma miejsce w wypadku korzystania z bardzo starych wodociągów, a także na obszarach silnie uprzemysłowionych.

Soda dodana do twardej wody zmiękcza ją. Dzięki tej właściwości, poprawia skuteczność detergentów. Węglan sodu jest także wykorzystywany w ogrodnictwie, ogranicza on rozwój grzybów np. pleśni. Jest także dobrym dodatkiem do paszy dla krów i drobiu. Soda jako składnik paszy powoduje zwiększenie mleczności krów i wpływa na wzmocnienie skorupek jaj.

Z ekologicznego punktu widzenia soda nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Ze względu na uniwersalne zastosowania sody istnieją setki przepisów na jej praktyczne użycie.

Soda oczyszczona – porady

Soda oczyszczona w kuchni

  • Dodanie sody oczyszczonej do bitej śmietany sprawi, że będzie bardziej puszysta
  • Jeżeli do kwaśnych owoców np. porzeczek lub jeżyn dodasz na wstępie sody oczyszczonej, będą wymagały dodania mniejszej ilości cukru
  • Jeżeli przygotowany w domu przecier pomidorowy wydaje Ci się zbyt kwaśny, dodaj odrobinę sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jako środek czyszczący

  • Pasta na bazie sody i wody świetnie sprawdzi się do czyszczenia płyty kuchennej
  • Plamy na plastikowych laminatach można usunąć pokrywając je sokiem z cytryny na 30 minut, a następnie posypując je sodą oczyszczoną.

Jeśli potrzebujesz sody do wykonania jakiejkolwiek z powyższych czynności wybierz: soda oczyszczona sklep.

Soda oczyszczona jest substancją znaną od wielu lat. Znajduje szerokie zastosowanie w różnych pracach domowych. Warto mieć ją zawsze w swoim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here