Ashwagandha (indyjski żeń szeń, witania ospała) jest rośliną, której dobroczynne właściwości są już od lat wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej. Wykorzystuje się zarówno owoc jak i korzeń tej rośliny, które wykazują działanie tonika wzmacniającego. To jedno z nielicznych zastosowań witani ospałej, której używanie może wykazywać również pewne skutki uboczne. Sprawdź koniecznie co warto wiedzieć o indyjskim żeń szeniu, zanim zaczniesz go stosować na co dzień.
Co to jest ashwagandha? Charakterystyka
Jest znana pod trzema nazwami, takimi jak żeń szeń indyjski czy witania ospała. Jest rośliną, która dzięki swoim właściwością i działaniu leczniczemu znalazła zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej jako środek na artretyzm, zaburzenia snu, gruźlicę, czkawkę czy przewlekłe choroby wątroby.
Naukowcy dowiedli, że ashwagandha może okazać się pomocna w leczeniu powyższych dolegliwości i nie tylko. Ziele rośliny zawiera witanolidy, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Korzeń natomiast zawiera glikowitanolidy, które wzmacniają odporność organizmu.
Ashwagandha – właściwości
Roślina ta wykazuje dobroczynne działanie na nasz organizm w wielu aspektach. Poniżej opiszemy najkorzystniejsze i najważniejsze z nich:
Ashwagandha poprawia pracę mózgu
W postaci tonika wzmacniającego i zwiększającego siły witalne poprawia również pracę naszego mózgu. Jest zalecana sportowcom, ponieważ zwiększa wydolność organizmu podczas intensywnego wysiłku. Poprawia zarówno kondycję fizyczną jak i psychiczną, usprawnia koncentrację, pomaga w walce ze stresem i osłabieniem.
Ashwagandha w walce z depresją
Badania dowodzą, że działanie substancji zawartych w witani ospałej jest zbliżone do tych, które uzyskuje się podając niektóre leki przeciwdepresyjne. Dzięki temu może pomóc w walce z depresją. Indyjscy naukowcy przekonują, że ashwagandha może poprawić stan zdrowia chorych na schizofrenię, którzy zmagają się z zespołem metabolicznym, będącym skutkiem przyjmowania leków przeciwpsychotycznych. Poprawia także funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową. Poza tym ashwagandha może być pomocna w przypadku stanów lękowych, nerwicy. Ashwagandha na noc ułatwi zasypianie i wyciszy organizm.
Ashwagandha na ochronę wątroby i żołądka
Chroni przed wrzodami żołądka i chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych. Wykazuje działanie podobne do sylimaryny. Oczyszcza organizm z metali ciężkich i wszelkich toksyn.
Aschwaganda, a skutki uboczne
Przeciwwskazaniem do stosowania indyjskiego żeń szenia jest ciąża. Kobiety w ciąży nie powinny wdrażać do swojej diety tej dobroczynnej rośliny, ponieważ może wpłynąć znacząco na płód.
Powinny z niej zrezygnować także osoby, które przyjmują leki na uspokojenie, nasenne (np. triazolam), przeciwpadaczkowe, a także środki znieczulające.