Z samej nazwy można wywnioskować, że są naturalnie zdrowe. Jednak czy na pewno wiesz już wszystko o produktach typu BIO? Na pewno zaskoczymy Cię niektórymi faktami na ich temat, a poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci świadomie wybierać i kupować artykuły spożywcze w sklepach.

Co to znaczy BIO?

Zacznijmy od samego skrótu, którego synonimami jest pojęcie – naturalny, organiczny oraz czysty ekologicznie. W związku z żywnością mamy na myśli zatem produkty tworzone bez użycia:

  • emulgatorów;
  • antybiotyków;
  • nawozów sztucznych;
  • pestycydów;
  • środków chemicznych do ochrony roślin;
  • glutaminianów;
  • barwników.

Tego wszystkiego nie znajdziesz w żywności w ekologicznej, która jest coraz częściej wybierana przez konsumentów. Dlaczego? Wszystko związane jest z szybkim tempem rozwoju technologicznego i tym samym modyfikowania żywności, która staje się coraz mniej naturalna i często też mniej zdrowa. Ludzie zaczynają odczuwać to na własnej skórze, chociażby poprzez różnego rodzaju alergie pokarmowe. Co więcej, rozpowszechnia się też kult dbania o planetę i środowisko – co bardzo nas cieszy. Klienci zaczynają świadomie wybierać produkty ekologiczne, które powstają w tradycyjnych warunkach i nie wpływają szkodliwe na otoczenie.

Produkty BIO – czy warto?

To już kwestia indywidualna każdego z nas, bo nie jesteśmy w stanie zajrzeć każdemu do talerza i wyliczać ilość szkodliwych środków użytych do produkcji tego jedzenia. Sam musisz się zastanowić, czy chcesz zadbać o swoje zdrowie teraz i w przyszłości?

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków żywieniowych, czego efekty możesz zauważyć już po krótkim czasie. Nieprawdą jest też, że produkty BIO są dużo droższe i dlatego są mniej dostępne dla wszystkich. Obecnie znajdziesz je wszędzie, w tym także w internecie, więc spokojnie możesz znaleźć tańsze zamienniki naturalne. Poza tym większość też żywności stanowią przecież warzywa i owoce, a to możesz śmiało kupić na pobliskiej giełdzie, gdzie rozstawiają się lokalni rolnicy. Inną sprawą jest wybór mięsa, gdzie oznaczenie BIO dotyczy także przechowywania, transportowania i ogólnych warunków życia zwierząt w hodowli – tutaj decydują już względy etyczne.

Na pewno zamiana produktów, chociaż częściowa na produkty typu BIO będzie dla Ciebie dobrym początkiem zdrowego odżywiania i dbania o naszą planetę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here