Zdrowa żywność na dobre zagnieździła się w świadomości społeczeństwa, a coraz więcej ludzi decyduje się na wzbogacanie codziennej diety produktami z gatunku „super foods”. W ostatnim czasie można zaobserwować rosnące zainteresowanie algami morskimi. Produkuje się z nich przeróżne substancje, które są prozdrowotne i mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Jedną z alg, która cieszy się powodzeniem w medycynie jest spirulina. Jeżeli jeszcze o niej nie wiesz, zachęcamy do lektury poniższego tekstu, gdzie opiszemy najważniejsze właściwości spiruliny i jej zastosowanie.
Spirulina – co to jest?
Spirulina to nic innego jak ciemnozielony proszek, który jest przygotowywany na bazie cyjanobakterii. Nasi przodkowie odkryli jej zastosowanie już w starożytności. W kulturze Azteków uprawiano ją i sprzedawano na lokalnych targach w postaci ciasteczek. Później odeszła w zapomnienie, by na nowo zainteresować badaczy pod koniec lat 70.
Spirulinę można przyjmować w postaci tabletek lub drobno zmielonego proszku. Podobnie jak jej kuzynka Chlorella, rośnie w czystej i alkalicznej wodzie słodkowodnej. Swoją nazwę zaczerpnęła przez wzgląd na swój spiralny kształt, ponieważ wyglądem przypomina sprężynkę.
Słynie z bardzo wyrazistego smaku, a do tego posiada bardzo dużo składników odżywczych, które bardzo łatwo przyswajane są przez ludzki organizm.
Składniki odżywcze spiruliny
- białko – w spirulinie jest kompletne i zawiera wszelkie niezbędne aminokwasy,
- węglowodany,
- nienasycone kwasy tłuszczowe – między innymi kwas gamma-linolenowy,
- witaminy – A, witaminy z grupy B, witaminę C, E,
- minerały – żelazo, potas, cynk, fosfor, magnez, sód,
- fitoskładniki – chlorofil, c-fikocyjanina, zeaksantyna, luteina.
Dobroczynne działanie spiruliny na organizm
Ta magiczna alga wchodzi w skład wielu suplementów diety, cocktaili czy batoników energetycznych. Jej regularne przyjmowanie może w znacznym stopniu wpłynąć na nasz organizm i poprawić jego funkcjonowanie. Obecnie można przeczytać około dwóch tysięcy referatów naukowych, które potwierdzają dobroczynny wpływ spiruliny. Jej dostępność na ogólnoświatowym rynku jest ograniczona, jednak można z powodzeniem zakupić ją w sklepach internetowych w postaci tabletek lub zielonego proszku, który nie przypomina algi. Właściwości spiruliny są nastepujące:
- zmniejsza ryzyko udaru mózgu – spirulina zmniejsza powierzchnię błony wytworzonej przez cholesterol wewnątrz aorty o 30 do nawet 48%. Ułatwia większą przepustowość naczynia, wspomaga zapobieganie miażdżycy.
- obniża ciśnienie – fikocyjanina ma właściwości obniżające ciśnienie tętnicze. Zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
- oczyszcza organizm z metali ciężkich – wiele krajów Dalekiego Wschodu zostało dotkniętych wysokim stężeniem arsenu w wodzie pitnej, przez co dochodziło do zatruć organizmu. Podczas badań pacjentów zatrutych arsenem odkryto, że spirulina podawana waz z cynkiem wspomogła oczyszczenie organizmu u 47% pacjentów.
- zapobiega chorobom nowotworowym – spirulina zwiększa produkowanie przeciwciał i białek zwalczających infekcje, co poprawia odporność i pomaga w walce z komórkami rakowymi.
- dodaje energii – dzięki swojemu chemicznemu składowi, ludzie regularnie spożywający spirulinę mają więcej energii. Jeżeli zastanawiasz się nad spiruliną i jak ją stosować, to polecamy przyjmować 1 tabletkę na 10 kg masy ciała, lub jedną łyżeczkę proszku. Można ją dodać do koktajlu czy sałatki.
- przyśpiesza redukcję masy ciała – jedzenie białka, którego spirulina ma w sobie duże ilości, wspiera utrzymanie beztłuszczowej tkanki i przyczynia się do spalania tłuszczu.
- spirulina na trądzik – przeciwdziała rozwojowi bakterii Candida, które są sprawcami wysypek trądzikowych na cerze. Zawiera wiele składników, które pozytywnie działają na skórę – beta-karoten, witaminę E czy kwas gamma-linolenowy.