W dzisiejszym wpisie opiszemy szczegółowo wszystkie informacje, które warto wiedzieć sięgając po kawę bezkofeinową. Czego można się spodziewać po ziarnach pozbawionych kofeiny?

Dla kogo kawa bezkofeinowa?

Wśród miłośników kawy są również i tacy, którzy są bardzo wrażliwi na kofeinę. Wówczas nie mogą swobodnie cieszyć się nią każdego poranka. W takim przypadku doskonale sprawdzi się bezkofeinowa kawa, która może być doskonałą alternatywą. Jest to wciąż jeszcze produkt mało popularny i niezbyt dobrze nam znany w kawowym świecie. Mimo to, jej sprzedaż zaczyna stopniowo rosnąć, a na światowym rynku kawy jej sprzedaż wynosi około 3%.

Kawa bezkofeinowa dla kobiet w ciąży może być źródłem cennych składników odżywczych. Ponadto mogą po nią sięgać osoby starcze, doświadczające lęków, cierpiące na przewlekłe choroby serca lub żołądka czy tacy, którzy zmagają się z nadciśnieniem. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, mimo to uwielbiasz smak kawy i proces jej przyrządzania – rozwiązaniem będzie dla Ciebie właśnie bezkofeinowa kawa.

Historia bezkofeinowej kawy

Pierwszy, oficjalny proces dekofeinizacji kawy przeprowadził Friedlieb Ferdinand Runge. Miało to miejsce w pierwszej połowie XIX wieku. Został o to poproszony przez znanego poetę Johanna Wolfganga von Goethego, który doszedł do wniosku, że jego bezsenność ma związek z nadużywaniem ilości kawy, spożywanej w ciągu dnia. Początkowo Runge analizując kawę odkrył kofeinę, następnie rozpoczął pracę nad dekofeinizacją. Mimo tego, że Runge odniósł sukces podczas swoich eksperymentów kawowych, nie szukał on rozgłosu, ani nie planował się na tym wzbogacać.

Osobą, która pierwszy raz zaczęła zarabiać na produkowaniu kawy bez kofeiny był niemiecki kupiec, Ludwig Roselius. W 1903 roku, Ludwig przypadkiem odkrył, że ziarna kawy namaczane w morskiej wodzie tracą sporą ilość kofeiny, jednocześnie nie tracąc walorów smakowych, cechujących ten napój. Następnie w procesie dekofeinizacji zaczęto stosować benzen, jako skuteczny rozpuszczalnik do usuwania kofeiny. W dzisiejszych czasach nie stosuje się już benzenu w tym procesie, z uwagi na jego rakotwórcze właściwości.

Jak dziś robi się kawę bezkofeinową?

Kawa bezkofeinowa często myli się niektórym z popularną kawą zbożową. To jednak zupełnie coś innego. Ziarna kawy, które później będą sprzedawane jako bezkofeinowa, są poddawane pewnemu procesowi pozbawiania ich kofeiny. W tym celu stosuje się czystą wodę, ponieważ kofeina się w niej rozpuszcza. To naturalny sposób usunięcia kofeiny, który polega na:

  • namoczeniu zielonych jeszcze ziaren w wodzie i parze wodnej,
  • usunięciu kofeiny za pomocą wody i filtrów z aktywnym węglem (kofeina zostaje umieszczona w filtrze i tam pozostaje. 

Jeżeli interesuje Cię zakup kawy bezkofeinowej, koniecznie kliknij w ten link: kawa ziarnista sklep. Znajdziesz tu produkty najwyższej jakości od zaufanych i lokalnych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here