Mimo że doskonale zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości słodyczy, nie do końca jesteśmy w stanie je ograniczyć. Nie wiesz dlaczego tak ciężko zapanować nad niepohamowanym apetytem na wszelkiego rodzaju słodkości? Przeczytaj poniższy tekst aby poznać skuteczne sposoby na ograniczenie słodyczy i zdrowe odżywianie.

Chęć na słodycze – dlaczego tak się dzieje?

Słodycze towarzyszą każdemu z nas już od najmłodszych lat. Kojarzą się z nagrodą, prezentem i miłym spędzaniem czasu. Nierzadko też są nagrodą za zjedzenie obiadu czy odrobienie zadania domowego. Towarzyszą często rodzinnym imprezom i towarzyskim spotkaniom. Są również naszym sposobem na cięższy okres w życiu, chwilową przyjemnością. Czekoladki czy lody są również często sposobem na rozładowanie napięcia i poprawę humoru.

Uzależnienie od cukru i słodyczy

Uzależnić można się także od cukru. Badania dotyczące wpływu słodyczy na organizm człowieka wykazały, że słodkości mogą aktywować ośrodki w mózgu, które są odpowiedzialne za wzmocnienie chęci jedzenia. Ma to związek z wpływem cukru na neurotransmitery w mózgu. Przyjemność, którą odczuwamy podczas jedzenia słodyczy z czasem może przerodzić się w uzależnienie.

Jak przestać jeść słodycze?

Nadmierny apetyt na słodkie jest jak najbardziej możliwy do zwalczenia. Rynek oferuje bardzo dużo zdrowych zamienników i wystarczy jedynie popracować nad zmianą nawyków. Oto kilka skutecznych sposobów jak skutecznie przestać jeść słodycze:

  • Nie rozpaczaj nad sobą, nie zakładaj z góry, że nie dasz rady i nie analizuj jak Twoje życie będzie beznadziejne bez słodyczy. Postaraj się w głowie poukładać myśli, że robisz to dla siebie i swojego organizmu.
  • Zdiagnozuj w jakim momencie zwykle jadasz słodycze. Czy jest to moment smutku, radości, czy robisz to dla zabicia czasu, a może podczas towarzyskich spotkań.
  • Przygotuj się na kryzys, ponieważ mimo dobrych chęci na początku może pojawić się brak motywacji i pierwsze kryzysy.
  • Poznaj zdrowe zamienniki – ponieważ w przypadku słodyczowego głodu można z powodzeniem spróbować czegoś innego. Na twojej liście zakupowej powinny się znaleźć np. figi suszone. Właściwości zdrowotne fig moga Cię zaskoczyć!

Nie musisz szukać daleko, aby znaleźć najlepsze dla siebie produkty, dzięki którym ograniczysz ochotę na słodycze. Wystarczy jedynie nieco motywacji oraz znalezienie produktów, które będą Ci smakować i będą mieć zdecydowanie mniej cukrów w sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here